Jak být dobrý táta? Role tatínků v rodinách

Jak být dobrý táta? Jaká je jejich role?

Jak být dobrý táta? Role táty v rodinách

Oslavme Den otců 2023

U příležitosti Dne otců 2023 bych se chtěla zaměřit na otce, tatínky, dědečky, prostě na muže.  Pojďme si popovídat o jejich úloze v rodině. 

Stane-li se muž otcem, je to pro něho nepopsatelný zážitek. Otevírá se mu kapitola života plná lásky, radosti a zodpovědnosti za malého tvorečka. Magický okamžik, kdy muž poprvé pochová svého potomka v náručí je nezapomenutelný. Podívejme  se na jejich pocity a emoce.  

Role táty v rodině

Stane-li se muž otcem, pozoruje své dítě s velkým obdivem. Vnímá,  jak se dítě vyvíjí, jaké dělá pokroky a začíná vyslovovat první slova. Úlohou mužů je být ochráncem a oporou rodiny.  Muž má  poskytovat lásku, kterou od něho žena očekává, vytvářet nadhled a rodinnou pohodu

Jak děti rostou, sledují oba rodiče a učí se příkladem.  Pozorují, jak si táta poradí v každodenní situaci.  Radují se z každé jeho  pozornosti, kterou projevuje. Ať je muž zkušeným otcem, nebo se jím teprve stává, je důležité trávit co nejvíce času se svým dítětem. Posiluje se tak vzájemné pouto mezi oběma. 

Jak vychovávat dítě

Chcete být lepším rodičem? Přečtěte si naše tipy, jak vychovávat dítě a být dobrým rodičem.

Můj vztah s tátou

Než začnu psát svůj příběh, chtěla bych připomenout, že pokud  chcete soudit svého tátu za chyby, které udělal, podívejte se na jeho výchovu.

  • Jaká byla jeho matka?
  • Jak mu projevovala své city a lásku?
  • Mluvila s ním o citech, emocích?
Tím, že pochopíte příběh Vašich otců, můžete snáze porozumět tomu, proč Vás vychovávali právě takto.

Můj táta zažil výchovu, kdy se city a emoce neprojevovaly.  Já jako dítě jsem se mu snažila zavděčit a vlastně jsem celé své dětství  toužila po jeho ocenění.

Vzpomínám, že jsem se s ním  dívala na hokej, i když mě nebavil, jen abych byla s ním a zažívala jeho přítomnost. Vnímala jsem, že je se mnou rád.

Můj táta na mě nikdy nekřičel , ale taky mě nikdy nehladil.  O citech se prostě u nás doma nemluvilo. Ale jeho lásku jsem intuitivně cítila.  

Jeho smyslem života byla práce, v tom byl vychovaný.  Staral se o velké pole a  krmil dobytek. Vyprávěl, že si strašně přál jít do školy, ale protože jeho rodina měla velké pozemky, musel pracovat. Ve svém dětství jsem jeho roli vnímala, že tam prostě je. Moc mně chybělo jeho ocenění, jeho pohlazení a obejmutí. Když jsem měla svoje děti, absolvovala jsem kurz :”Otec a dcera”. Bylo to hodně náročné,  probrečela jsem se k pravdě a pochopila, že mě má táta rád. 

Dnes je mému tatínkovi 83 let a má strašně moc času. Dokážeme si projevit city, dokážu mu říct, že ho mám ráda a on to dokáže taky,  i když mně někdy připadá, že se trochu červená.  Ale píšu to hlavně proto, že je důležité odpustit. Já už odpustila.  Odpustila jsem mu, že na mě neměl čas, že pořád byl na poli. Dělal to tak, jak nejlépe uměl, jak byl vychovaný.  Dnes už vím, že mě má rád a záleží mu  na mých dětech i vnoučatech.

Díky táto, že jsi byl mým tátou. 

Vztah otec a dcera

přijetí i přes špatné vysvědčení

V každém životním období je pro dceru otec důležitý.  Chtěla bych jen připomenout, že v každé etapě života ho dcera potřebuje a vnímá jinak. 

Ranné dětství

V tomto období je jeho role spíše ochranitelská a  pečující.  Dítě potřebuje matku a její náruč. Vnímá otce jako ochránce. Vnímá ho a pozoruje. 

Dětství 

V dětství se holčičky dívají na otce jako na svého hrdinu a vzor. Otec by je měl podporovat, stát na jejich straně a netlačit na výkon. Všimněte si, jak rády se holčičky s tatínky mazlí, jak rády se před nimi předvádí v šatičkách nebo nových botách.

Adolescent

Otec by měl být stále podporovatelem. Toto období je zátěžovou zkouškou nejen pro dceru, ale i pro mnoho otců. Tatínkům dochází, že už to není jejich malá holčička a musí se naučit respektovat její názory. Je těžké ji pustit  a nechat ji jít  vlastní cestou. 

Dospělost

Otec, který zvládne pubertální výlevy své dcery a obstojí, se může pro ni stát velkým rádcem a oporou. Může se těšit na dceru, která k němu bude jezdit se svým partnerem a radit se s ním. 

Je důležité si uvědomit, že každý vztah je jedinečný, ale pro všechny vztahy platí, že nejdůležitější je komunikace, respekt a vzájemná podpora v jakékoli etapě života holčičky. 

5 tipů jak být dobrý táta ve vztahu: otec - dcera

1. Vzor

Každá holčička vidí již od dětství ve svém tatínkovi vzor. Uvědomte si, že je to první vzor, se kterým se setkává.  Právě to může ovlivnit její pohled na muže a na vztahy, které bude jednou prožívat.  Určitě znáte, že muž si hledá ženu, jako jeho matka, ale platí to i obráceně. I žena hledá muže, který ji bude připomínat  tátu.

2. Podpora a bezpečí

V blízkosti svého otce by holčička měla cítit oporu a bezpečí. Měla by cítit důvěru a nebát se o cokoli požádat, na cokoli se zeptat. A jestliže takového tatínka doma máte, věřte, že z holčiček vyrostou sebevědomé ženy. 

3. Komunikace

Důležitá je komunikace. A já bych doplnila i  čas. Sdílet společně strávené chvíle, radovat se z úspěchu, ale umět pochopit i neúspěch a nehodnotit.

4. Respekt

Respektovat svoji holčičku jako jedinečnou osobnost s názorem. Bude-li cítit, že máte opravdu respekt k jejím názorům, nebude pro ni těžké si vyslechnout i ten váš a možná svůj  změnit. 

5. Vývojové etapy

Je důležité nepřehlédnout vývojovou etapu své dcery a brát na zřetel, že i ona začíná dospívat. Přijmout výzvu a začít se k ní chovat jako k opravdu dospívajícímu člověku. 

Vztah otec a syn

Otec a sedmiletý chlapec
Otec a syn? Jak vychovávat syna?

Na vývoj syna má otec také velký vliv. I pro syny je otec velmi důležitý. Má-li dceru vychovat jako sebevědomou mladou ženu, jak vychovat syna? Kromě jeho sebevědomí, je dobré naučit syna odpovědnosti a pracovitosti. Podaří-li se však , záleží na komunikaci a osobní důvěře.  

5 tipů, jak jak být dobrý táta ve vztahu: otec - syn

1. Komunikace

Komunikujte se svým synem. Buďte k němu upřímní, projevujte svoje emoce a nebojte se mluvit i o hlubokých otázkách. Naučte ho, že i chlapi mohou plakat. 

2. Společné aktivity

Vytvořte si čas na “chlapské aktivity.” Sportujte, vařte, hrajte na počítači. Společné aktivity vás spojí a prohloubí vaši důvěru. 

3. Zajímejte se 

Zajímejte se o svého syna. Ptejte se na jeho záliby, zájmy. Objevujte společně nové aktivity. 

4. Rituál

Zaveďte si pravidelný čas na společné chvilky. Třeba před spaním nebo každou sobotu. Může se jednat o chvilku u postele nebo krátkou procházku. Tyto chvíle sbližují. 

5. Respektujte 

Uznávejte názor svého syna.  Nechtějte prosazovat za každou cenu svoji aktivitu, i když si myslíte, že je pro syna tou nejlepší. 

Závěrečný vzkaz pro maminky

Muž je hlavou rodiny, ale žena krkem, který tou hlavou otáčí. Staré přísloví. A já přidávám:

  • Podporujte svého partnera – vaše podpora je velice důležitá.
  • Spolupracujte se svým partnerem – potřebuje o věcech týkající se rodiny rozhodovat.
  • Oceňujte svého partnera – pochvalte ho za jeho roli a snahu vám pomáhat a být na blízku.
  • Zapojte ho do výchovy – nenechte všechno na svých bedrech. Jste oba rodiče svých dětí, dejte mu prostor a příležitost pomáhat v každodenních činnostech.
  • Věřte v jeho schopnosti – podporujte ho, aby se i on zamýšlel nad výchovou dětí.
  • Umožněte si navzájem čas pro sebe a pro svoje koníčky.
  • Mějte čas na sebe – dejte je  někdy k babičce na hlídání.  Buďte jen spolu. Odpočinete si a načerpáte sílu. Vypadnete na chvíli z role mámy a budete zase chvíli parnerkou.

Slovo závěrem

Výchova syna nebo dcery je práce na celý život. Ale pořád jste dva. Věřte, že role každého z vás je nezastupitelná a pokud ji budete plnit jak nejlépe umíte, těším se na sebevědomé mladé ženy a odpovědné muže. 

Ale hlavně poděkujme nyní všem tatínkům, bratrům, dědečkům, strýčkům zkrátka mužům, za to, že je máme. 

Děkujeme Vám mužům za trpělivost s námi ženami a za lásku, kterou nám ženám dokážete dávat.  

Hezký Den otců! 

O roli otce také hovoří psycholog Milan Studnička. Jeho pohled na věc sdílíme. 

Diskuze

Nákupní košík
Přejít nahoru