radost v životě dětí

5 rad, jak prožívat radost v náročných životních situacích dětí

Radostným dětem se zvyšuje imunita, snižuje se hladina stresu. Radostné veselé dítě je prostě to, po čem každý rodič touží.

Pojďte si přečíst několik tipů, jak pomoci dětem s jednotlivými problémy v jejich životě a navrátit do jejich her více radosti. Všechny moje zkušenosti jsem sbírala spoustu let prací s dětmi ve škole a při dramatické a etické výchově. Pojďte si přečíst o tom, jak vzbudit u dětí radost i v náročných situacích. Vyzkoušejte společně s dětmi 5 tipů na radostnější život.

Kde najít radost, když je ve hře šikana

Se šikanou se poslední dobou setkáváme čím dál víc. A čím dál víc se týká mladších dětí, které si s tím nevědí rady. V praxi se mi osvědčilo přehrávání různých situací včetně šikany s dětmi dramatizací. Učíme se mluvit a řešit. Společně si tak můžete i Vy sehrát, co má dítě říct, jak reagovat, jak vystupovat…Natrénovat tak trochu nanečisto, jak se šikaně postavit.

Ale…šikana je velké téma a není legrace být obětí. Šikana je vlastně nemocí vztahů skupiny a má několik fází. Myslím si, že ty těžší stupně, dítě rozhodně nezvládne samo a je třeba různých opatření ze strany školy, či jiné skupiny.

Hlavní je být dětem na blízku a budovat v nich důvěru v nás i v sebe. Jen dítě, které nám bude plně důvěřovat, se nám dokáže se svými problémy svěřit. Pak se radost snáze vrátí do jejich životů.

Pohádka o šikaně

Podpořte Vaše nejisté dítě! V Královských ctnostech najdete pohádku, kde princ Vladimír šikanou prochází. Jeho ODVAHA, kdy se dokáže svým protivníkům postavit se vzpřímenou hlavou, mu pomůže šikanu zvládnout vlastními silami.

… když se dítě hádá se svým kamarádem

Už se mnou zase Jitka nemluví,” pláče Vám doma dcera? Cítíte ze svých žáků, že nejsou vztahy ve třídě úplně ok?

kde najít radost, když se kamarádi hádají

Když mě touto větou přivítala osmiletá holčička hned první hodinu, musela jsem její problém řešit. Poslala jsem obě děvčata za dveře, kde si spolu spor vyřešily. Moji pomoc odmítly. Do třídy se vrátily usměvavé a šťastné.

Kdybych jejich problém odložila, trápily by se další hodinu.

Moje zkušenost – učme děti vyjadřovat své emoce, co cítí, co prožívají. I vztahy se dají dát do pořádku, pokud spolu dva komunikují.

… když má dítě špatnou náladu

A co udělat se špatně naladěným dítětem hned po ráno ve třídě? Nebo jako rodič? Jak nastartovat pohodový den svému dítěti?

Zkoušela jsem různé způsoby, ale nejlepší je hra. Ráno si hrajeme, házíme míčem, přejeme si hezký den a usmíváme se na sebe. Při hře vidím uvolněné dětí, které poté vykazují lepší výsledky při učení.

A rada pro rodiče? Objímejte, dávejte dítěti ráno lásku na celý den a říkejte mu to. Osvědčilo se i malé nakreslené srdíčko na ruce proti stýskání. A hra? Hra se dá zapojit do každé aktivity. Hra na nejrůžověji ustrojeného človíčka? Hra na nejvíce naleštěné zoubky…

… když má dítě špatné sny a těžko se soustředí

Příčin nesoustředění a špatných snů může být mnoho. Základem je určitě zjistit, co je tím hlavním důvodem, který pak můžeme řešit.

Tráví Vaše děti nadmíru času hraním her nebo u televize?

Přečtěte dětem příběh o Martinovi, který bojoval s touto závislostí. Nenechte Vaše dítě utopit v počítačovém světě.

Leckdy dětem pomůže také řád a režim dne, kdy vědí, co je čeká a co bude. Zároveň potřebují mít čas na svou svobodnou nikým neorganizovanou aktivitu (může to být hra, kresba, házení klackem, přelévání vody…) Každé dítě má svůj vývojový úkol, který se potřebuje naučit. A na tento trénink potřebuje čas.

No a pak příroda…Ta prostě léčí. Moderní technologie jsou v životě potřeba, ale musí být našimi pomocníky a ne pány. Tak vezměte děti ven. Jen to někdy stačí.

… když dítě neumí říkat ne

Zde doporučuji dramatizaci příběhu. Děti si opravdu nevědí rady se situacemi, o kterých si myslíme, že je samy zvládnou. Bojí se o svoji pozici ve třídě, mají strach odmítnout druhým půjčit hračku. Tak si s dětmi hrajte hru, jak nechcete půjčit svůj kelímek na pití…S těmi staršími si pak povídejte, mluvte. Vy jste těmi nejlepšími vzory, ze kterých si chtějí vzít příklad a jejichž názor je pro ně důležitý.

A možná se také zamyslete, jestli sami dovedete říkat ne, jestli si dovedete nastavit své hranice vůči dětem. Mají se to kde naučit? A nebo naopak? Dovedete jim dát prostor, aby Vám něco odřekly? Aby měly svůj názor?

…když si dítě nechce čistit zuby a uklízet pokoj

Úklid? Zuby? Nuda pro dítě, náročné pro rodiče. Paradoxně nejjednodušší je vlastně ten pokojíček dítěti uklidit. Je to rychlejší, přesně podle Vašich představ, bez odmlouvání dětí. Ale co si z toho odnáší dítě? Že nic nemusí? Že to za něj vždycky někdo udělá? Že máma je jenom služka?

Myslím, že většina z nás to tak nechce. Jak ale začlenit tyto nebo jakékoliv jiné povinnosti do radostného života Vašich dětí?

Z mé zkušenosti – Nedávejte příkazy a neodsuzujte dítě. Popisujte co vidíte, aniž byste hodnotili. Přeci neuklizený pokoj nevypovídá o hodnotě člověka. Je to jenom ten neuklizený pokoj.

Takže popisujte situaci : “Vidím tady velký nepořádek. Vidím špinavé zuby.”

Domluvte se: “Mohli bychom se domluvit, kdy bude pokoj uklizený? Potřebuješ s tím pomoci?”

Pro nejmenší se výborně osvědčil rituál, najděte si jakoukoliv písničku, kterou dětem propojíte s úklidem. Uklízení s písničkou je pak plné zábavy, hry, tance, pohybu a radosti. Samozřejmě ti nejmenší Vás potřebují, abyste uklízeli s nimi, ale postupně budujete jejich samostatnost.

Chcete samostatnější dítě?

Podpořte Vaše dítě v budování samostatnosti.

Tipy na radost nejen pro děti

Přečtěte si těchto 5 her a postřehů, které můžou radost jenom posílit.

1. Aktivita pro rodinu, jednotlivce, třídu

Hru hrajete celý den. Nebo si ji můžete hrát každý sám se sebou. Z každé situace, která se po celý den stane, udělejte situaci radostnou. K této hře je dobré zapojovat vděčnost. Příklad: Jsem smutný, že musím ráno vstávat. Obrátím smutek na radost. Kolik lidí dnes musí zůstat v posteli? Jak se mám, že můžu z té postele vstát. Dívejte se na každou situaci jiným úhlem pohledu a prožívejte vědomou vděčnost. Učte se této vděčnosti a věřte, že se dopracujete ke každodenní radosti. Je potřeba opravdu tu vděčnost a radost prožít. Naučme se myslet jinak a radovat se více.

2. Tip pro rodinu, jednotlivce, třídu

Celý den si zapisujte radostné chvíle, které se Vám přihodí. Noste si malý sešitek a pozorujte celý den, co se Vám přihodí a pište. Když Vám to nepůjde, dejte si závazek alespoň pět radostných zážitků denně. Všímejte si i obyčejných věcích a proměňujte je na radost.

3. Hra pro rodinu, třídu.

Zahrajte si stolní hru. Zahrajte si člověče nezlob se. Zahrajte si karty nebo nějakou jinou hru. Udělejte si na hru čas. Hra pomůže zastavit zrychlený běh života. Nezapomeňte si užívat přítomného okamžiku.

Slovo závěrem

Je pravda, že každý z nás radost hledá. Pojďme společně nalézt štěstí v dětských očích a v jejich objetí. Doprovodným znakem radosti je úsměv a tak se usmívejte.

Usmívejte se na své děti, na rodiče, na partnera a na život kolem sebe. A skrze radostné prožívání přejdeme do trvalejší formy, do pocitu štěstí. Ale o tom někdy příště…

Diskuze

Nákupní košík
Přejít nahoru