Narodilo se Vám miminko a Vy namísto toho, abyste si to s celou rodinou jenom užívaly, řešíte naschvály od staršího? Chová se nemožně? Upozorňuje na sebe všemi možnými způsoby? Pojďte si přečíst mé zkušenosti a doporučení!
“Žárlivost není velká láska, ale nedostatek úcty k sobě.” André Gide
Co je žárlivost a jaké faktory ji způsobují.
Jedním z nich je nedostatek pozornosti, kterou rodič dítěti věnuje. Dalším faktorem je ztráta pozice v rodině při narození mladších sourozenců. Také děti projevují žárlivost vůči předmětům, hračkám, které vlastní jejích kamarádi.
Žárlivost děti projevují různými způsoby. Pláčou, vztekají se, odcházejí nebo se nafukují. V tomto článku bych chtěla skrze příběhy z praxe nabídnout návod, jak s dětmi pracovat. Svoji zkušenost uvádím pro pochopení pocitů, které mohou děti prožívat. V závěru nabízím povzbuzení do každodenního života.
Osobní zkušenost se žárlivostí
Moje první vzpomínka na osobní žárlivost sahá do věku dvou let a dvou měsíců. Opravdu si pamatuji den, kdy moje malá sestra ležela na gauči a já jako dvouletá schovaná za dveřmi se smíšenými pocity sledovala, co dělají rodiče. Takový zvláštní pocit, že si mě nevšímají a všechny hlavy dospělých jsou otočené k malému miminku. Cítila jsem se divně. Někdo cizí se nasunul přede mně.
Chvíle, které patřily mně, se musely dělit a rozdělovat.
Možná právě toto moje prvotní žárlení přerůstalo dál a když mně bylo asi pět let, podrazila jsem sestře schválně nohy a ona upadla. Tu zlobu a nenávist pětiletého dítěte si pamatuji. Musela do nemocnice a to jsem se fakt bála a prožívala velké výčitky.
Moje žárlení a boj o pozici v rodině bylo dlouhodobé a zpětně si uvědomuji, že bych si tenkrát moc přála, aby se mnou někdo promluvil. Potřebovala jsem slyšet, že mě mají rádi.
Když mně bylo 12 let, narodila se druhá sestra. Nevím čím to bylo, ale v tomhle věku jsem na takhle malou sestru nežárlila. Spíš jsem se svoji druhou sestrou bojovala o její lásku.
Dnes všechno žárlení odnesl čas a jsem vděčná zato, že mám sestry, na které se mohu spolehnout.
Školní střípky se žárlivostí
“Já to mamce říkala, ale ona věří spíš mladšímu bráchovi,” stěžovala si holčička a vyprávěla o rozházených hračkách a o uklízení v pokojíčku.
Berme své děti vážně!
Jak pracovat se žárlivostí sourozenců
Je rada, jak co nejlépe pracovat se žárlivostí? Jak rozsoudit spor a být spravedlivým rodičem?
Chci Vás ujistit, že pochybnosti jsou normální.
Chci Vás také ujistit, že vše, co děláte, děláte úplně nejlépe jak dovede. Vy sami jako rodiče intuitivně cítíte, co máte udělat. Věřte své intuici a věřte sami sobě.
Pojďte si teď přečíst dva důležité momenty…
Spor sourozenců 5 let a 2 roky
Sourozenci 10 a 8 let – rozbitý mobil
Přirozenou reakcí při hádce sourozenců, kdy se rozbije mobil je domlouvání, obviňování a vyčítání.
Co se děje ve Vašem těle a co dělat, když prožíváte vlastní vztek? Jak na emoce dětí?
Řešení existuje.
6 tipů, čeho se ve výchově vyvarovat
V různé věkové kategorii lze podporovat různé hry. Od 3 až 6 let jsou to deskové hry, stavebnice, malování, míčové hry.
Od 6 až 12 let společné projekty jako stavby, zahrádkaření, míčové hry, stolní deskové hry.
Od 12 let jsou děti rádi za společný výlet, výrobu videí nebo deskových her.
Důležité je, aby hry děti bavily a podporovaly jejich vztah a komunikaci. .
Sourozenci mají právo na soukromí a respektování svých hranic. Je důležité vytvořit domácí prostředí, které podporuje respektování soukromí každého sourozence. Svůj prostor a zdravou komunikaci. Učit se vzájemnému respektu k sobě navzájem.
Máme nástroj k řešení
Pohádky šesti emocí
Jak medvěd Tom žárlil na svou mladší sestřičku a další nejčastější dětské pocity.
Pomůžeme Vám Vaše děti rozmluvit!
Povzbuzení na závěr
V článku jsme prozkoumali téma žárlivosti mezi sourozenci a přečetli si pár námětu na práci. Zjistili jsme, že sourozenecká žárlivost je běžná a může být způsobena různými faktory.
Je mnoho způsobů, jak situace řešit a sourozenecké vztahy podporovat. Jedním z nejdůležitějších je však komunikace a vyjadřování emocí mezi rodiči a sourozenci.
Nezapomeňte, že Vy jste dětem vzory, jak komunikovat, jak spolu vzájemně vycházet, domlouvat se a respektovat.
Žárlivost mezi sourozenci není nic neobvyklého, ale je důležité ji řešit a využít ji jako příležitost ke vztahovému růstu a posílení rodinných vazeb.
Pokud se rodiče zaměří na podporu pozitivního a zdravého prostředí pro sourozence může být žárlivost překonána a rodina může být pevnější než kdy dříve.