podzimní prázdniny s dětmi

Hry do přírody i jinak společně strávený čas, který se počítá.

podzimní prázdniny s dětmi

Náměty pro podzimní prázdniny s dětmi

Dnešní doba klade důraz na výkon, povinnosti, plánování a čas se zrychluje.

Zastavme se a buďme se svými dětmi. 

Po přečtení tohoto článku budete znát hry do přírody a další inspiraci, jak čas s dětmi trávit. Naučte se hry a užijte si  zábavu na podzimní prázdniny s dětmi.

Naleznete náměty do přírody, hry s tužkou a papírem i  stolní hry.

Přejete-li si vychovat dítě sebevědomé, pravdivé, šťastné a veselé  hrajte si s ním. Má to velký význam na jeho duševní a emocionální vývoj.

Hra vytváří pevné rodinné vazby, které mohou trvat celý život.    

Rodina ležící na trávě

Zábavné podzimní prázdniny s dětmi

Nabízím konkrétní prožití podzimních prázdnin,

Výlety do přírody.

Podzimní příroda nabízí krásné barevné scenérie. Procházky v lese, sbírání podzimního listí a kaštanů, hledání hub je skvělou příležitostí  jak strávit čas venku. 

Kreativní dílna

Co nasbíráte můžete využít při výrobě podzimní vazby, podzimního věnečku na dveře. Stačí vystřihnout z tvrdého papíru věnec, který nasbíranými předměty nalepíte. Nebo jen vyrobte mandalu ze všech lesních pokladů.

Kino večer

Udělejte si domácí kino s popcornem a celou rodinou. Pusťte si dětský rodinný film a užívejte si společně strávených chvil. Děti si užijí výjimečný pocit, že mohou být dlouho vzhůru a trávit čas s Vámi.

Pečení

Společně s dětmi upečte muffiny.  Udělejte štrůdl. Dýňové koláče nebo jablková povidla. Děti rády pomohou loupat jablíčka, nakrájet křížaly. Loupejte společně ořechy.  Společná práce v kuchyni sbližuje a učíte děti přirozeně se zapojovat do chodu domácnosti.

Čtení knih

Přečtěte si společně knížku, třeba vyberete z našeho e-shopu. Stačí objednat a do pár vteřin máte hromadu inspirace doma! Naše pohádky Vám nabídnou i spoustu konkrétních aktivit, co můžete dělat! Takže plán na propršené odpoledne je jasný!

Muzeum

Navštivte místní muzeum, která mají expozice pro děti. Mohou se dozvědět něco nového a zábavného. A přidaná hodnota je opět společně strávený čas!

Stolní hry

Stolní hry rozvíjí nejen logické myšlení, ale učí děti spolupráci.  Zábava a relaxace – to je priorita stráveného času s dětmi. Dáma, šachy, dobble, karty, dostihy, aktivity, člověče nezlob se. Her je spousta, stačí jen vybrat. Spoustu deskových her nabízí na vypůjčku také místní knihovny.

Stavebnice 

Stavějte věže. Lego, magnety jsou skvělý způsobem, jak rozvíjet kreativu a prostorové myšlení dětí. 

Kresba

Malujte a vybarvujte, mandaly, omalovánky. Nechte děti malovat vlastní obrázky. 

Sportovní aktivity

Zahrajte si fotbal.  Házejte míčem. Zahrajte si na honěnou. Překonávejte překážkovou dráhu. Skákejte přes švihadlo. 

Zahrádkaření

Zapojte děti do úklidu listí. Vytáhněte mrkev, řepu. Uklízejte zahrádku. Povídejte si u práce. Děti se u dospělácké práce cítí ohromně důležitě a jsou šťastní, že nám mohou pomoct a zapojí se. 

Sociální hry i s tužkou

Sociální hry jsou skvělým způsobem, jak rozvíjet nejen sociální dovednosti ale i  komunikaci u dětí.

Pomohou  dětem naučit se spolupracovat. Dokáží lépe vyjádřit své pocity a porozumět ostatním.

1. Pexeso

Hra pexeso je skvělý způsob, jak rozvíjet  paměť a pozornost.  Pexeso můžeme vytvořit. Nakreslíme dovojice obrázků na papír, například zvířata, ovoce nebo geometrické tvary a umístíme je do řady. Hráči se pak pokouší najít odpovídající dvojice.

2. Slovní hra

Jeden hráč začne psát slovo na papír a předá papír dalšímu hráči, který musí pokračovat dalším slovem. Slovo musí  začínat na poslední písmeno předchozího slova. Cílem je vytvořit co nejdelší řetězec slov. 

3. Město, jméno, rostlina, zvíře, věc

Každý má svůj papír, na který si udělá pět sloupečků. Do každého sloupce napíše město, jméno, zvíře, rostlina a věc. Jeden předříkává v duchu abecedu a druhý zastavuje. Začíná se psát od jednoho písmene. Všichni musí vymyslet od tohoto písmene město, jméno, zvíře, rostlinu a věc. Poté se boduje. Za správnou odpověď je 10 bodů. Stejná odpověď 5 bodů a má-li jen jediný ze všech odpověď připíše si 20 bodů. Moje děti tuto hru milovaly!

4. Kreslení obrázků

Jeden hráč začne kreslit obrázek na papír.  Předá dalšímu hráči, který pokračuje v kreslení. Neprozrazujeme co jsme chtěli kreslit. Na konci můžeme prozkoumat, jak se obrázek vyvinul.

5. Křížovka. Hádanka

Vytvořte jednoduchou křížovku s otázkami. Dávejte si  hádanky, Myslím si zvíře. Děti hádají a ptají se na otázky. Například má 4 nohy? Žije v lese? Odpovídáte pouze ano nebo ne. Kdo vyhraje myslí si zvíře. 

6.  Příběh na pokračování 

Vymýšlejte si příběh na pokračování. Každý  řekne jednu větu a další pokračují.

7.  Lodě

Hrají se na čtvercovém papíře. Hráči se střídají v pokládání svých lodí na papír a pokouší se zasáhnout lodě protihráče. Při této hře se děti naučí orientovat v tabulce. 

8.  Piškvorky

Hraje se opět na čtvercovém papíře. Jeden hráč je křížek, druhý kolečko. Skládají se pod sebou. Vyhrává hráč, který má pět svých symbolů vedle sebe nebo do kříže. 

Hry do přírody

Hry do přírody

Hry v přírodě jsou skvělým způsobem, jak naučit děti  o přírodě.  Zde je několik aktivit.

Děti se spojí  s přírodou, rozvíjí  pozorovací dovednosti a fyzickou aktivitu. A hlavně společně strávíme čas s dětmi. 

Hledání pokladu

Vytvořte jednoduchou mapu, která pomůže dítěti hledat poklad. Cestou hledejte psaníčka, které si předem připravíte. Do úkolů pro děti můžete dát i školní opakování.

Sbírání zajímavostí

Hledejte kaštany, listy, kamínky šípky a podzimní plody. Doma z nich můžete vytvořit klidně mandalu.

Zvířecí stopaři 

Pokoušejte se najít zvířecí stopy. Poslouchejte zvuky ptáků. Uhodněte odkud zvuky přicházejí. 

Schovávaná 

Hledejte se v lese za stromem. Poznávejte stromy. 

Piknik 

Udělejte si piknik, dýchejte zdravý vzduch.  

Poslouchejte ticho v přírodě

Poslouchat ticho je pro děti něco naprosto nového a ne úplně jednoduchého. Vymýšlejte příběhy v lese povídejte si o lesních zvířatech, rostlinách, poznávejte stromy.

Skvělá motivace pro to vyrazit ven jsou Eko-pohádky, kde toho o přírodě děti najdou spoustu. Nabídnou další hromadu tipů na konkrétní aktivity a k tomu děti naučí i něco o sobě

Čas s Vašimi dětmi je mimořádný. Proč s nimi být?

Je to důležitá investice do budoucnosti nejen Vaší ale i dětí.

Každý moment  je jako nejcennější  dárek, který můžete darovat.

Posilujete pouto a  budujete důvěru.   

Umožňujete rozvoj dovedností a učíte děti novým věcem. 

Vytváříte nezapomenutelné zážitky.

 Pamatujte, že největší dárek, který můžete svým dětem dát je Váš čas a pozornost.

 Pamatujte, že ty nejvíce cenné momenty jsou ty, kdy jste společně se svými dětmi.

Smích, dobrodružství a láska,  kterou sdílíte jsou odměnou.

Diskuze

Nákupní košík
Přejít nahoru