Děti skloněné nad sešitem

Jak zvládnout nástup do školy?

Už zase ta škola!

Děti skloněné nad sešitem

Prázdniny se chýlí ke konci a děti se začínají připravovat na nástup do školy. I my rodiče jsme plní očekávání, leckdy i nervozity, jaký tento školní rok bude…Jak zvládnout nástup do školy?

Setkávám se s různými typy dětí. Jedni se již nemohou dočkat konce prázdnin. Těší se na kamarády a nová dobrodružství. Jsou ale i tací, kteří si lebedí v pohodlí domova a kdyby bylo na nich, do školy by prostě nechodily. 

10 rad - Jak zvládnout nástup do školy

Aby byl nástup do školy pro prvňáčky, i starší děti, co nejsnazší, připravila jsem pro Vás těchto 10 rad, jak připravit dítě po prázdninách do školy

1. Návrat k pravidelnosti 

Začněte pravidelně dítě budit v čase, kdy vstáváte do školy. Zkuste postupný návrat k večernímu dřívějšímu spánku. Pomůže to. 

2. Učivo

Každý den zopakujte trochu učiva, zkuste si s dětmi něco přečíst, spočítat. Děti se budou ve škole cítit lépe, že si něco pamatují a podpoříte tak jejich sebevědomí. 

Rozhodně ale nemusíte sedět u stolu s učebnicí, naopak propojujte opakování s reálným životem, nakupte 10 rohlíků, odvažte 300 g apod.

3. Nákup školních potřeb

Udělejte si s dětmi výlet a vybírejte sešity, pastelky a potřebné pomůcky do školy. Dítě si uvědomí blížící se termín. Nechte ho vybrat třeba nové pero a vzpomínejte s ním na Vaše školní léta. Přípravy pojměte pozitivně.

4. Pracovní místo

Zkontrolujte pracovní místo dítěte v pokojíčku. Pomozte mu uspořádat prostor na svém pracovním stole. Ukliďte společně šuplíky. Zkontrolujte papíry, vyhoďte nepotřebné a pokreslené výkresy. Jednoduše připravte prostor pro nové materiály a výrobky.

5. Termíny

Ukažte dítěti v kalendáři kolik dní zbývá do začátku školního roku. Seznamte ho i s termíny prázdnin, vánočních svátků a důležitých událostí

6. Zájem o školu

Diskutujte s dítětem, co ho čeká. Vzpomeňte na kamarády, s kterými se dlouho nevidělo. Prohlédněte si nové učebnice a ukažte dítěti, co ho v dalším ročníku čeká, na co se může těšit.

7. Emoce

Mluvte s dítětem o tom, co prožívá. Pro některé děti je opravdu náročné po dvou měsících se znovu vrátit do školní lavice. Prožívají obavy a různé strachy. Pomozte jim o tom mluvit.

Pohádka o strachu žirafích sourozenců z návratu do školy a očekávání rodičů Vám může pomoci v otevření těchto témat.

8. Spánek

Dostatek spánku je důležitou součástí odpočinku dětí. Dodržujte spánkový rituál před nástupem do školy. 

9. Vlastní příklad

Vzpomeňte na svoje školní léta a povídejte si s dětmi. Vzpomeňte na svoje prázdniny.

10. Pozitivní přístup

Podpořte své dítě. Buďte pozitivní a radostní. Vaše nadšení může být nakažlivé a dítě se bude cítit lépe při návratu do školy. 

Má dítě strach jít do školy?

nástup do školy

Strach a obavy z návratu do školy jsou zcela normální a mnoho dětí se s tím potýká. I my dospělí po delší době, kdy máme dovolenou, nebo delší výpadek v práci, se leckdy vracíme s různými obavami. Co teprve naše děti?

Každé dítě je individuální. Přistupujme k nim s respektem a láskou. Vy sami znáte nejlépe své dítě a víte, co potřebuje. Zde uvádím jen pár tipů, které k tomu můžete přidat.

Komunikujte

Poslouchejte dítě pozorně, které strachy a obavy vzhledem ke škole prožívá. Může se ukázat, že je to strach spojený s učitelem, kamarádem, nebo s nějakou situací, které se dítě bojí. 

Přijetí emocí

Ujistěte dítě, že prožívání obav a strachů je normální. Je v pořádku cítit obavy. Pomozte dítě ujistit, že stojíte při něm.

Pozitivní stránky školy

Povídejte si s dítětem, co společného a pěkného se dá ve škole prožít. Povzbuzujte ho. Seznamte ho s rozvrhem, vysvětlujte a ujišťujte. 

Podpora

Podporujte a povzbuzujte. Ujistěte dítě, že i Vy jste prožívali strachy a obavy spojené se školou a překonali je.  Strach ve školním prostředí postupně opadne. Dítě si zvykne na nové učitele i kamarády.

Relaxační technika

Pokud je strach silný, učte dítě jednoduché relaxační techniky. Zkuste hluboké dýchání.

Pro malé děti se osvědčilo nakreslené srdíčko na hřbetu ruky, které může pomoci se stýskáním. Jedno srdce nakreslené rodiči, druhé dítěti.

Pokud by stále přetrvával  strach a obava,  je dobré promluvit si s učitelem a situaci řešit.

Co dělat, když dítě nechce chodit do školy?

Co škola dětem přináší ?

Nejen děti prožívají emoce strachů a obav. I my dospělí se často potýkáme se smíšenými pocity, když musíme zanechat dítě ve škole. Zamávat mu a držet mu palce, aby to zvládlo. Mnoho z nás by nejraději bylo mouchou, která by sledovala toho našeho miláčka a občas  mu ráda zašeptala odpověď při zkoušení nebo prověrce. 

Ale prosím, dovolme  je pustit. 

Dovolme jim dát křídla. 

Povzbuzujme je na  cestě do dalších ročníků.

Dítě bude objevovat nové oblasti. Učit se různé dovednosti. 

  • samostatnosti
  • rozhodování
  • řešení problémů
  • plánování
  • organizování
  • zvládání nových  úkolů
  • učení se z chyb
  • sdílení informací

To vše a mnohem víc mu poskytne sociální kontakt se svými vrstevníky. Možná bude dítě někdy plakat, někdy bude cítit podporu. To vše ale patří nejen ke škole, ale i k životu. Děti to zvládnou.   

Slovo závěrem

Škola se může zdát emocionálně náročná.  A to nejen pro děti.  Je to ale začátek něčeho nového a vzrušujícího.

Vaše dítě se vydává na cestu objevování, učení a věřte, že i růstu.

Rodičovská role je krásná a důležitá. Můžete sledovat jak dítě roste, učí se a postupuje ve svém vzdělání.

Během celé školní docházky můžete projevovat svou podporu. Myslete na ně s láskou a důvěřujte jim.   

Držím vám place, abyste společně se svými  dětmi  prožívali tyto okamžiky s radostí, trpělivostí a láskou v srdci. 

Za tým Jana Landová

Diskuze

Nákupní košík
Přejít nahoru