Jak překonat strach u dětí?

Co je odvaha a jak na strach u dětí?

Odvahou se snažíme překonávat své strachy, obavy, nejistoty a riskovat něco nového. Odvaha je v životě velice důležitá, umožňuje překonávat překážky a vyzkoušet  si nové věci. Nepřekoná-li člověk odvahu, zůstane stát na svém pohodlném místě. Může tak přijít o spoustu nových zážitků.

O tom, jak  překonávat strach nejen u dětí, si pojďte přečíst níže.

Odvaha změnit svoje nastavení

Odvaze se učíme celý život. O mně spousta známých tvrdí, že jsem odvážná a statečná, protože jsem začala psát pohádky. Ale věřte, nebylo tomu tak vždycky. V  deseti letech jsem byla   ustrašená a stydlivá holka. Nosila jsem brýle, děti se mně posmívaly a moje sebevědomí bylo na bodě nula.  Nechala jsem si všechno líbit, ale o tom možná někdy příště. 

Chci s Vámi sdílet příběh o své odvaze.  O tom, jak jsem se rozhodla být odvážná a překonat svůj strach. A jak mně odvaha rozhodnutí změnila život k lepšímu. Třeba pomůže můj příběh i Vám. 

Do svých čtyřiceti let jsem nedokázala mluvit pravdu. Události a zážitky jsem překrucovala.  Dokázala jsem si i vymýšlet.  Ani lhaní mně nedělalo problém. Věci jsem zlehčovala nebo zhoršovala, podle toho s kým jsem mluvila. Dnes moc dobře nechápu, proč jsem to dělala. Možná jsem chtěla být zajímavější  a důležitá. 

Ve čtyřiceti jsem se rozhodla mluvit pravdu. Nepamatuji si, jaká událost to způsobila, ale nějak jsem už nechtěla žít život ve lži a nepravdě. 

Začala jsem odpovídat pravdivě. Pracovala jsem vědomě s každou odpovědí.  Snažila se upřímně a pravdivě odpovídat i žít. Odpovědi začaly být kratší.

Postupně jsem cítila, že se mění moje okolí. A nejen okolí, ale i já. Cítila jsem se pevnější a pravdivější. Bylo to fakt těžké. I po tak dlouhé době, když to píši, si vzpomínám na knedlík v krku,  že tu pravdu snad říct nedokážu.

Ale silný pocit pravdivosti, kterou jsem prožívala stál za to. Postupně jsem se učila říkat pravdivě také své pocity.

“Už se mně to nelíbí.”

“Nepřijdu.”

“Nechci tohle prožívat.”

Přestala jsem používat nepravdivé věty typu :

“Dobrý…”

“Mně to nevadí…”

Říkala jsem, co cítím.

Mluvila jsem o tom, jak se cítím.

Mluvila jsem o tom, co prožívám.

Svým příkladem jsem učila i své děti. Přestaly jsme si lhát. Z dnešního pohledu to byly pro mě důležité roky, Učila jsem své tři pubertální děti mluvit pravdivě i o nepříjemných situacích našeho společného života. Vyplatilo se to!

A jak jsem to celé udělala? Možná si budete říkat, co jsem tak obrovského udělala…Ale já se prostě jenom rozhodla! Rozhodla jsem se žít život jinak, život pravdivější a opravdovější. 

Chcete odvážné dítě?

Vychovat odvážné dítě je důležité pro jejich sebevědomí.

Lidi s nízkým sebevědomím neumí překonávat výzvy v životě. I já se často setkávám s dětma, které se bojí udělat krok do neznáma.  Vše za ně totiž dělají jejich rodiče. Nebo to jsou spíše rodiče, kdo se bojí? Bojí se vlastního selhání, že dítě neumí pozdravit, že nechce půjčit hračku, nebo že se špatně rozhodne? 

Pojďme se tomu vyvarovat a naučme své děti čelit všem překážkám, které je potkávají. 

Pohádka o Vladimírovi zdarma

Natočila jsem pro Vás jednu pohádku o Vladimírovi. Zkuste si pohádku pustit s dětmi. V místě, kde pokládám otázky se zastavte a pozorujte, co odpoví.

Jak podpořit své dítě?

1. Podporujte své dítě.

Děti jdou lépe do různých výzev, když cítí Vaši podporu. Věřte jim.

Nejhorší jsou věty typu:

“Dávej pozor, ať se ti něco nestane.”

“Já se o tebe moooc bojím.”

“To nezvládneš.”

Komunikujte s nimi otevřeně o každé překážce, která se zdá pro Vás i  pro ně těžká. Vzpomeňte si na svoje dětství, jak Vás jako dítě každá urážka a strach rodičů srážel dolů. Vzbuzovalo to ve Vás jenom nejistotu a ztráceli jste odvahu a sílu.

2. Mějte sami odvahu, buďte odvážní.

Děti nasávají i Vaši odvahu a statečnost. Když něco překonáte, nebo se Vám něco podaří, mluvte o tom. Nestyďte se za svůj strach, ale klidně ho přiznejte. 

3. Jděte do rizika.

Nechte dělat děti obtížné věci. Zajišťujte jim ochranu, ale důvěřujte.  I když se obávají, stůjte při nich. Vzpomeňte na svoje dětství, co jste všechno podnikali a jak Vás to posouvalo dopředu.

Kde to jen jde, dovolte dětem věci zkusit. Pokud je třeba, buďte jim nablízku, je v případě potřeby chytit, vylovit apod., ale dovolte jim to zkusit.  Věřte, že to zvládnou.

4. Oceňujte jejich úsilí

Neshazujte je, neponižujte,  když jejich výkon nebude  podle Vašeho plánu. Posilujte jejich sebevědomí a povzbuzujte k další pokusům. 

5.Učte je

Ukažte jim, jak překonáváte strach Vy. Někdy je potřeba více dýchat, jindy si zopakovat větu, která nás posílí. Učte je důvěřovat životu, rozumět signálům svého těla a poznávat své strachy.

Čerstvá zkušenost

Podělím se o letošní prázdninovou zkušenost. Na začátek musím říct, že nejsem typ člověka, který by zkoušel adrenalinové sporty. Ale letos jsem i já překonala svůj strach. 

Byla to pro mě vlastně výzva. Jela jsem na bobové dráze. Sice pomaličku, trochu jsem brzdila okolní rychlíky, ale jela.  Když jsem vylezla, klepala jsem se. Klepaly se mně ruce, nohy a i hlas.  Ale ten pocit překonání sama sebe.  Znáte to?  Stálo to za to!

Byla jsem na sebe pyšná. Pro mnohé z Vás je bobová dráha “brnkačka,” ale zase je pro Vás něco jiného těžší než třeba pro mě. 

Tak nám přeji, abychom se překonávali!

ZÁVĚREM K ODVAZE

Stejným způsobem, jako jsem se rozhodla mluvit pravdu, jsem se rozhodla psát pohádky.

Každé vystoupení na  facebooku je pro mě rozhodnutím k odvaze. Já stydlivá holka do toho jdu v tolika letech.

Jak jinak šířit naše pohádky za rozumnou cenu. Jiná cesta než rozhodnutí k odvaze není. Jdu s kůží na trh. Je na Vašem zvážení, jestli do toho jdete se mnou, s mým týmem a se všemi báječnými lidmi, kteří mají  odvahu napsat svůj názor.

Děkujeme Všem, kteří nás celý rok podporujete.

Děkujeme za upřímnost a Vaše sdílení.

Děkujeme za Vaši odvahu.

Být odvážný neznamená se vytahovat. Být odvážný je opravdu překonávat své hranice. Jít do něčeho, z čeho máme strach.

Věřte, stojí to zato.

S  láskou Jana Landová 

Diskuze

Nákupní košík
Přejít nahoru