Nástup do školky je obrovský mezník pro nás rodiče i pro samotné děti. Dítě opouští stoprocentní jistotu svého světa a spojení s maminkou a vychází vstříc světu tam venku. Otevírá se pro něho možnost osobního růstu, rozvoje samostatnosti, nových přátelství, leckdy na celý život… A my mámy se konečně dočkáme toho, že máme čas se nadechnout, realizovat se, ale přesto cítíme obavy, lítost i pochyby. Zvládne to tam? Nezpůsobím mu nějaké trauma?
Kdy dát dítě do školky?
Kdy dát dítě do školky? Legislativně to celé směřuje k třetímu roku života. Tři roky nás standardně uvolní v práci, tři roky se plánuje maximální délka čerpání rodičovského příspěvku. A pokud maminka není finančně zajištěná, do práce prostě musí.
Ale pokud máme na výběr, nepotřebuje finance, jsme doma s druhým dítětem, pracujeme v nějaké formě z domu, pak se můžeme rozhodovat podle dítěte. Jsou děti, které jsou zralé a připravené už před třetím rokem, na druhé straně někteří čtyřletí by potřebovali ještě zůstat doma s rodiči. Pokud si můžeme volit, vyplatí se jít, až budeme všichni připraveni! A to poznáte nejlépe každá sama za sebe!
Povinným ročníkem je až ten předškolní, takže proč dítěti neprodloužit dětství? Nenechat si ten svůj vliv a kontrolu? Rozhodně je to jedna z možností. Zároveň i ten předškolní povinný rok lze absolvovat v režimu domácího vzdělávání.
Pokud už jste rozhodnutí, máte všechny papíry vyřízené a znáte den nástupu, pak jsem pro Vás sepsala pár rad, jak zvládnout nástup do školky.
Jak usnadnit nástup do školky?
1. Mluvte spolu o školce
Mluvte s dětmi o tom, co je ve školce čeká. Jaké to ve školce je. Jak tam probíhá den? Dětem to snáz pomůže uchopit téma školky a budou lépe vědět, co školka obnáší.
Hrajte si hry na školku. Voďte plyšáky do plyšové školky, autíčka do motoristické školky a zvířátka do zvířecí. Ukazujte dětem skrze hru, co vše hezkého ve školce mohou prožívat.
Mluvte také o tom, čeho se děti bojí.
Nevíte si rady? Jak školku dětem přiblížit? A jak zvládnout jejich strach ze školky?
Přečtěte jim pohádku o strachu žirafího Martínka ze školky a odloučení od maminky. Pomůže Vám nástup do školky zvládnout!
2. Seznamte ho
Seznamte ho dopředu s budoucími spolužáky, s paní učitelkou, která ho povede a bude pro něho blízkou osobou.
Sledujte, co nabízí Vaše školka. Ta naše třeba na konci prázdnin pořádá odpoledne s rodiči a dětmi plné her a zábavy, kde se rodiče i děti mohou seznámit. Stejně tak děti mohou potkat paní učitelky a blíže je poznat.
Stejně tak zkuste zmapovat, jestli některé dítě z okolí nejde do stejné školky a domluvit se s maminkou na nějaké pravidelné potkávačce, aby mohly vaše děti být parťáky při adaptaci na školku.
3. Připravte si varianty adaptace
Pokud Vám to Vaše situace jenom trochu dovolí, zvažte, jaké jsou ve školce možnosti zvykání si. Ne vždy je nutné a přímo žádoucí nechat dítě ve školce od prvního dne ráno do pozdního odpoledne. První dny může chodit domů po svačince, po vycházce, před obědem…Variant je mnoho a Vy můžete postupně čas ve školce prodlužovat podle situace.
Zároveň zvažte i možnost být ve školce s dítětem, dokud si nezvykne. Některé školky umožňují být ve školce s dítětem, dokud to nezvládne sám. U jiných je to záležitost velkého vyjednávání.
4. Překonejte svůj strach a obavy
Je to zvláštní, ale stejně nejvíc záleží na nás rodičích, jak děti tu školku zvládnou.
Máte obavy?
Pak je bude cítit i dítě.
Cítíte, že je školka to pravé místo pro Vaše dítě?
Pak o tom bude přesvědčené i ono.
Zcela nenápadně přenášíme naše pocity na děti. Možná je to naše jedinečné napojení se na sebe, ale děti dokážou zcela převzít emoce svých rodičů.
Zkuste si zapřemýšlet, čeho se bojíte? Co nejhoršího se může stát? Co s Vašimi strachy můžete dělat? Nebo který z rodičů je v tématu školka víc v pohodě?
Když jsem dávala svou první holčičku do školky, byla jsem si sakra nejistá a potřebovala jsem pomoc manžela. Tak první dny chodili spolu a zvládli to.
5. Vytvořte si loučící rituál
Loučení je pro dítě i rodiče nejnáročnější částí celého procesu. A má velký význam ho urychlit, natrénovat.
U nás fungovaly dvě věci.
Srdíčko na ruku Ještě doma jsme si společně namalovaly srdíčka na hřbet ruky tak, aby se hned nesmyla. Řekly jsme si, že s tím srdíčkem jsme spolu s holčičkou propojené, já na ni myslím a ona myslí na mě. Každé ráno jsme srdíčko obnovovaly až nakonec nebylo třeba.
A pak samotný loučící rituál, který jsme doma trénovaly. Obejmutí, pusa a jde se na to! Takže ve školce, hned jak jsme se přestrojily, co nejrychleji to ze začátku šlo, jsme se obejmuly, daly pusu a holčička šla, při chůzi jsme se na sebe dívaly, mávaly a loučily se.
6. Nelžete dětem
Mluvte pravdu. Zažila jsem maminku, která tak moc chtěla dítěti adaptaci na školku usnadnit, své tříleté holčičce tvrdila, že bude stát celou dobu venku u dveří a čekat na ni.
Děti ale každý den chodily kolem těch dveří ven na vycházku a holčička tam nikdy tu maminku neviděla, přesto ji to maminka každé ráno tvrdila, aby ji pomohla zvládnout těžké loučení. Jak té holčičce muselo být?
Tato holčička ale plakala snad půl roku než si “zvykla.” Nejdéle ze všech, které si zvykaly na nové prostředí.
Toto je pouze cesta ke ztrátě důvěry svých dětí. Rozhodně to ničemu nepomohlo, naopak to celý proces adaptace jenom zhoršilo.
7. Radujte se společně s jejich úspěchy
Zvládly hodinu samy ve školce? Celé dopoledne? Pak s nimi sdílejte jejich úspěchy.
“Jasně, bylo to těžké bez maminky, ale ty jsi to zvládl! Teď na sebe můžeš být pyšný, jak jsi to dokázal překonat.”
8. Přijměte jejich emoce
Pláče dítě při loučení? Bojí se? Přijměte to! Jasně, dítě se bojí, bojí se jít do neznáma. Ztrácí svou pevnou jistotu a mámu v zádech, bude někde samo za sebe! Je normální, že se bojí a pláče.
Zažila jsem maminky, které dětem chtěly pomoct: “Neplakej. Prosím neplač!”
Dětské emoce jsou pro nás obrovsky náročné. Ale tím, že je budeme chtít potlačit, nepomůžeme dětem, jen sobě.
“Pláčeš, bojíš se, já to chápu. Taky jsem se bála jít někam, kde jsem nikoho neznala, ale prostě jsem šla a zkusila to. A víš co, ten pocit, když jsem to dokázala překonat! A pak jsem si tam našla kamarády a bylo mi tam dobře A já vím, že i ty to zvládneš překonat!”
9. Dejte jim něco s sebou
Každá školka to má zase jinak, u nás se třeba mohou nosit do školky plyšáci. @Učitelemveškolce zase sdílel květiny, které děti nosí z domu do školky. Náramek s korálkem, prostě cokoliv, co pomůže dítěti přinést si ten domov s sebou do školky. Je to jeho spojka, malá jistota v tom novém. Ptát se, ptát se, zajímat, zjistěte, co se dělá tam u Vás!
10. Problémy řešte, neutíkejte před nimi
Všude jsou a nastávají nějaké problémy. S Vaším dítětem si nechce hrát Amálka a ono je z toho smutné, nechce do školky chodit. Pak mu pomozte situaci překonat a pojmout ji jako skvělou zkušenost, jak najít kamarády.
Není nutné při prvním nezdaru vyloženě házet flintu do žita a školku vzdávat. Překonáním situace dáte dítěti do života mnohem víc. Na zvládnuté překážce si může budovat svou sebehodnotu a sebevědomí.
A pokud chcete pro nástup do školky udělat maximum, mrkněte na náš prázdninový online kurz Jak zvládnout nástup do školky krok za krokem.
Držím palce, ať se Vám nástup do školy podaří a čas ve školce je pro Vaše dítě jenom přínosem a příjemnou zkušeností!